Přehled výstav - březen 2023
Ošklivé rukopisy Kříže z Telče (1434–1504)
3. 2. - 19. 3. 2023
Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy
Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky. Výstava představí ty z nich, které prošly rukama jediného velmi aktivního písaře, Kříže z Telče. Ten opsal nebo opatřil poznámkami celkem více než 25000 stran s různorodými texty. Jde o vzácnou sbírku, která poskytuje jedinečné svědectví o středověkém myšlení a kultuře.
Komentované prohlídky výstavy se konají každou středu v 17 hodin. Začínají 8. února a poslední se koná 15. března.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma
Devět let s festivalem ilustrace LUSTR
1. 2. - 28. 3. 2023
Plakát - Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy
Festival ilustrace a komiksu LUSTR letos na podzim oslaví desáté narozeniny. V rámci výstavy v Klementinu budou mít diváci jedinečnou možnost vidět pohromadě ilustrované plakáty všech dosavadních ročníků festivalu, které mají na svědomí česká ilustrátorská esa jako Ilona Polanski, Juliána Chomová, Patrik Antczák, Maria Makeeva, Jakub Bachorík, Barbora Idesová, Michal Bačák a další. K vidění bude také výběr uměleckých tisků, které zazářily na festivalu v uplynulých letech. Výstava je prodejní.
Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Panelová výstava: Krása šlechtických exlibris a supralibros
1. 2. - 31. 3. 2023
Panelová výstava představuje nejkrásnější a nejpozoruhodnější vlastnické značky šlechtických vlastníků knih. Kniha byla vždy specifickým druhem majetku a dodnes patří předmětům nejpůjčovanějším. Proto lidé své knihy osobitě označovali, snažili se tak chránit knihu před zloději či upozornit nesvědomitého vypůjčitele, komu by měl knihu vrátit. Díky tomu ještě po staletích nesou některé knihy jméno dávných čtenářů, kteří své vlastnictví dávali najevo majitelskými vpisky či vyšší formou – prostřednictvím supralibros nebo exlibris.
Panelová výstava je rozdělena do šesti částí. Počátky exlibris a supralibros v českých zemích popisují první výskyty tohoto nového fenoménu v počátcích české renesance. Část S korunou královskou představuje exlibris a supralibros příslušníků panujících dynastií. V některých případech máme na území ČR jejich celé knihovny, mnohdy se do našich sbírek dostaly ojedinělé svazky ze zahraničí. Část S mitrou a berlou poukazuje na knihovny klášterní, jejichž představitelé věnovali svým svazkům náležitou pozornost a též je zdobili majetnickými značkami. Část Chlouba rodu uvádí několik rozsáhlých a významných šlechtických knihoven, které vedle informační role měly zároveň reprezentovat význam a moc rodu. Řada velkých a důležitých knihoven se v minulosti rozpadla, rozplynula a jejich stopy nacházíme v jiných sbírkách, které vznikly později s jejich využitím. Některé z těchto knihoven popisuje část nazvaná Rozmetané pokladnice, zatímco část s názvem Zatoulané střípky upozorňuje na menší, mnohdy neznámé knihovny, jejichž majitelé je nechali ozdobit a označit svou identitou.
Exlibris a supralibros jsou předmětem evidence, průzkumu a identifikace společného projektu „Virtuální rekonstrukce rozptýlených provenienčně bohemikálních knižních celků“ konsorcia Národního muzea, Národní knihovny ČR a Národního památkového ústavu. Výstava „Krása šlechtických exlibris a supralibros“ byla instalována na státním zámku Konopiště v termínu 25.7.—25.9. 2022, autorsky i zapůjčenými exponáty se na ní podílely výše uvedené instituce a Vědecká knihovna v Olomouci.
Výstavní chodba - 1. patro (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Iniciály
29. 3. - 7. 5. 2023
Iniciály – společný projekt ateliéru Didaktické ilustrace a ateliéru Grafický design a vizuální komunikace MgA. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Pod vedením pedagogů – Renáty Fučíkové, Kristiny Fišerové, Rostislava Vaňka. Na Wikipedii se dočtete všeříkající definici: Iniciála (z latinského Initium „začátek“, ze slovesa in-ire „vejít, vstoupit“) je první písmeno slova, které je výrazně odlišeno od ostatního textu velikostí, barvou nebo tvarem. Obvykle bývá na začátku stránky, kapitoly nebo odstavce. V Národní knihovně najdete nekonečné množství ukázek. Jsou dokladem proměny slohů, stylů a rukopisů umělců anonymních i známých. Iniciála byla i zadáním pro studenty dvou ateliérů FDULS. Dovolujeme si zde vystavit některé z nich. Mnohde byla iniciátorkou ilustrátorka nebo ilustrátor, jinde grafický koncept. V tiráži jsou uvedena nejen jména autorek a autorů, ale hlavně literární předloha, která spolupráci ateliérů otevřela.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma
Knihovna? Národní!
9. 1. - 31. 3. 2023
Víte, co se stane, když knihovnu postihne záplava? Kolik fotbalových družstev by obsadili čeští knihovníci? A proč se dříve dávaly na knihy řetězy? Tyto i mnohé další otázky vám zodpoví zábavně naučná stezka Národní knihovny.
Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Mediální partneři NK ČR |
---|