Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Provoz Slovanské knihovny od 13. dubna 2021

Pouze výdej a vracení výpůjček ze Slovanské knihovny

  • v bázi SLK je možné objednat knihy určené pro absenční výpůjčky od neděle 11. dubna 2021, 8:00
  • provozní doba Slovanské knihovny: pondělí - pátek 9:00 - 19:00
  • čtenářům Slovanské knihovny bude za zpřísněných podmínek povolen vstup do Slovanské knihovny; čtenáři Slovanské knihovny jsou povinni tyto podmínky respektovat
  • délka pobytu uvnitř budovy bude časově omezena
  • čtenáři Slovanské knihovny jsou povinni si v šatně odložit svrchní oděv a zavazadla

Od 13. dubna 2021 jsou opět dostupné dokumenty uložené v budově Národní knihovny v Hostivaři.
Týká se to těchto oddělení:

Sbírka novin vydaných po roce 1945 bude k dispozici až po otevření studoven.
Prozatím je možné objednávat pouze tituly, které lze půjčit absenčně.


Od 7. 5. 2021 můžete své výpůjčky vracet i prostřednictvím biblioschránky, která je umístěna pod Astronomickou věží, poblíž Zrcadlové kaple. Více informací a pravidla použití biblioschránky zde.

 


Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

 

depozitar7.jpg

POZOR! Změna pravidel pro absenční půjčování

Od 12. 8. 2019 dochází ke změně pravidel pro absenční půjčování. Z důvodu nutného zvýšení fyzické ochrany dokumentů z knihovního fondu je možné absenčně půjčovat pouze knihy, které vyšly od roku 1950 dále, a to jak české, tak zahraniční.


Přírůstky odborné literatury

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 1/2021. Obsahuje knihy zpracované v období prosinec 2020 - únor 2021.
Bylo zpřístupněno zvláštní číslo Přírůstků odborné literatury prezentující tituly poezie, prózy a dramatu inventované ve Slovanské knihovně v roce 2020.


Slovanská knihovna se účastnila odhalení pamětní tabulky v rámci projektu Poslední adresa, realizovaného Ústavem pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Memorial, které proběhlo ve čtvrtek 6. května v 11 hodin na adrese Lužická ulice 38.

Pamětní tabulka byla umístěna na domě, kde žil Petro Zlenko, bibliograf, knihovník, pracovník Slovanské knihovny, který byl odvlečen příslušníky sovětské kontrarozvědky SMERŠ do sovětského svazu, kde 1. 10. 1954 zemřel v gulagu.

O osudu Petra Zlenka na místě promluvila historička a pracovnice Slovanské knihovny, Anna Chlebina.

Více zde: Poslední adresa | Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka

Pozvánka (PDF)


Elektronický katalog Slovanské knihovny součástí portálu „Osmikon“

Elektronický katalog Slovanské knihovny je od 20. 11. 2020 začleněn do interdisciplinární oborové brány pro studium střední, východní a jihovýchodní Evropy „Osmikon“. Jde o společný projekt Bavorské státní knihovny, která portál provozuje, Herderova institutu pro výzkum dějin střední a východní Evropy, Leibnitzova institutu pro studium východní a jihovýchodní Evropy a Collegia Carolina. Portál „Osmikon“ je zaměřen především na německé badatele a na informační zdroje a knihovní katalogy dostupné v Německu, k přizvání Slovanské knihovny přispěla snadná dostupnost Prahy stejně jako rozsah a složení knihovního fondu Slovanské knihovny. „Osmikon“ nyní integruje vyhledávání ze čtyřiatřiceti katalogů fyzických i digitálních knihoven a plnotextových i bibliografických databází.

Připojení k portálu znamená pro Slovanskou knihovnu další způsob jak oslovit širší okruh odborné slavistické veřejnosti. Kromě portálu „Osmikon“ je katalog Slovanské knihovny již několik let součástí brány „Slavistik-portal“ provozované Německou státní knihovnou v Berlíně.

logo_affix.png

Nové publikace Slovanské knihovny

Z Lublaně přes Vídeň do Prahy: (Ivan Cankar a jeho současníci) = Iz Ljubljane preko Dunaja v Prago: (Ivan Cankar in njegovi sodobniki) / editorka Alenka Jensterle-Doležal

1. vyd. – Praha, 2020 – 270 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 85) – ISBN 978-80-7050-722-3

Cena: 150,- Kč

Podrobnější informace

 


 

 

Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

Lukáš Babka

10.05.2021