Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Provoz Slovanské knihovny

  • Knihovna funguje v běžném režimu. Provozní doba půjčovny a studovny: po-pá 9-19, so 9-14.
  • Poskytujeme absenční i prezenční výpůjčky ze skladů v Klementinu i v Hostivaři.
  • V provozu jsou počítače s přístupem do Krameria i na internet.

     


 

Zveme vás na literární večer k 80. výročí narození ukrajinského básníka a diplomata, prvního velvyslance Ukrajiny v Praze Romana Lubkivského (1940–2015). Během večera zazní vlastní Lubkivského básně i jeho překlady české poezie do ukrajinštiny. O své vzpomínky na literáta a diplomata se podělí jeho bývalí kolegové a přátelé. Programem bude provázet Oksana Pelenska.

Akce se bude konat ve čtvrtek 21. října v 17:00 hod. v zasedacím sále Národní knihovny ČR

(Klementinum 190, 110 00 Praha, první patro).

 

Pozvánka

lubkivskyj - obrazekV neděli 10. října 2021 proběhl sváteční koncert, věnovaný básnířce Lesje Ukrajince, který se konal v Zrcadlové kapli Klementina.

 

Koncert pořádali: Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny, Ukrajinská iniciativa v ČR a Národní knihovna -

Slovanská knihovna u příležitosti 150. výročí narození básnířky. Akce se konala s finanční podporou MK ČR a MHMP.

 

 

Pozvánka - Fotogalerie z koncertu

 


 

Zveme na výstavu (Ne)šťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921–1945, kterou připravilo Collegium Europaeum, výzkumná skupina pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR, a která se koná u příležitosti dvojího stoletého jubilea: založení Ukrajinské svobodné univerzity a zahájení tzv. ruské pomocné akce – programu československé státní finanční a organizační pomoci uprchlíkům z rozpadlého Ruského impéria.

 

O výstavě zde

Fotogalerie z vernisáže

 

 

USU - ukrajinská univerzita


Od úterý 14. 9. 2021 byla spuštěna v experimentálním režimu vzdálená registrace s ověřením na CZECH pointu, s možností platby online.
Pro absenční výpůjčky z fondu Slovanské knihovny je nutné dokončit registraci v půjčovně SLK.
Více informací na webu NK.

 


 

Od 13. dubna 2021 jsou opět dostupné dokumenty uložené v budově Národní knihovny v Hostivaři.
Týká se to těchto oddělení:

 

Sbírku novin vydaných po roce 1945 zpřístupňujeme ve studovně budovy NK v Hostivaři po potvrzení objednávky.

 


Od 7. 5. 2021 můžete své výpůjčky vracet i prostřednictvím biblioschránky, která je umístěna pod Astronomickou věží, poblíž Zrcadlové kaple. Více informací a pravidla použití biblioschránky zde.


Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

 

depozitar7.jpg

POZOR! Změna pravidel pro absenční půjčování

Od 12. 8. 2019 dochází ke změně pravidel pro absenční půjčování. Z důvodu nutného zvýšení fyzické ochrany dokumentů z knihovního fondu je možné absenčně půjčovat pouze knihy, které vyšly od roku 1950 dále, a to jak české, tak zahraniční.


Přírůstky odborné literatury

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2021. Obsahuje knihy zpracované v období červen - srpen 2021.
Bylo zpřístupněno zvláštní číslo Přírůstků odborné literatury prezentující tituly poezie, prózy a dramatu inventované ve Slovanské knihovně v roce 2020.


Elektronický katalog Slovanské knihovny součástí portálu „Osmikon“

Elektronický katalog Slovanské knihovny je od 20. 11. 2020 začleněn do interdisciplinární oborové brány pro studium střední, východní a jihovýchodní Evropy „Osmikon“. Jde o společný projekt Bavorské státní knihovny, která portál provozuje, Herderova institutu pro výzkum dějin střední a východní Evropy, Leibnitzova institutu pro studium východní a jihovýchodní Evropy a Collegia Carolina. Portál „Osmikon“ je zaměřen především na německé badatele a na informační zdroje a knihovní katalogy dostupné v Německu, k přizvání Slovanské knihovny přispěla snadná dostupnost Prahy stejně jako rozsah a složení knihovního fondu Slovanské knihovny. „Osmikon“ nyní integruje vyhledávání ze čtyřiatřiceti katalogů fyzických i digitálních knihoven a plnotextových i bibliografických databází.

Připojení k portálu znamená pro Slovanskou knihovnu další způsob jak oslovit širší okruh odborné slavistické veřejnosti. Kromě portálu „Osmikon“ je katalog Slovanské knihovny již několik let součástí brány „Slavistik-portal“ provozované Německou státní knihovnou v Berlíně.

logo_affix.png

Nové publikace Slovanské knihovny

Biblioteka A. L. Bema: Varšava – Praga, 1921–1945: opyt rekonstrukcii i opisanija / Marija Magidova, Olʼga N. Ilʼjina

1. vyd. – Praha, 2021 – 496 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 86) – ISBN 978-80-7050-739-1

Cena: 376,- Kč

Podrobnější informace


facebook.png Slovanská knihovna
je na Facebooku.

Lukáš Babka

14.10.2021