Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Výstavy - říjen 2012

Výstavy - říjen 2012

Zachovat - pozvánkaZachovat! Staré tisky v rukou restaurátora.
20. 9. – 4. 11. 2012

Pozvánka - Tisková zpráva - Z vernisáže - Z výstavy

Výstava nabízí ukázky historické knižní vazby před a po zásahu restaurátorů a přibližuje používané postupy a metody. Úkolem restaurátora a konzervátora je zastavit degradační procesy a opravit poškození, způsobená přirozeným stárnutím, častým používáním, či v minulosti nevhodným uložením a špatnou manipulací.
Restaurátor je vázán respektem k historické hodnotě restaurovaného předmětu, jeho zásahy musí být reversibilní a vzhledem k předmětu co nejšetrnější.
Vystavené historické knižní vazby pro Národní knihovnu ČR a Muzeum Jindřichohradecka restaurovali studenti IV. ročníku, oboru Konzervátorství restaurátorství Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze, jako své maturitní práce.
Kromě restaurovaných artefaktů zde naleznete ukázky studentských prací ze současné knižní vazby, kaligrafie a kopie vzácných historických listin.

Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
úterý – neděle: 10.30 – 18 hodin
Vstupné: dospělí 60 Kč; senioři, studenti 40 Kč; skupina 10 a více osob 40 Kč/osobu; děti 6-15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma


Královna Dagmar, česká princezna
1. 10. - 31. 10. 2012

Pozvánka - Tisková zpráva - Z vernisáže

Česká verze panelové výstavy, která je součástí projektu Dagmar800 a byla zahájena v dánském Ribe, připomíná osmisté výročí úmrtí významné osobnosti česko-dánských vztahů, královny Dagmar. V české historii se s ní setkáváme jako s princeznou Markétou Drahomírou, dcerou českého krále Přemysla Otakara I. a jeho první manželky Adléty Míšeňské a nevlastní sestrou svaté Anežky České, která se provdala za Valdemara II. Vítězného.

Ředitelská chodba - 1. patro, pondělí – sobota: 9 – 19 hodin


Tina B. Festival současného umění
17. 10. – 31. 10. 2012                   

Sedmý ročník festivalu TINA B se bude konat na několika místech v Praze, mimo jiné i v prostorách Klementina. Každý ročník má své téma, které prostupuje celou přehlídkou. Letos představí TINA B. světové umění, jehož pojící linkou je ART AND HAPPINESS. Snahou umělců, kteří se letos na festivalu představí, bude vzbudit svými díly v divácích pozitivní emoce, úsměvy a pocit štěstí, a tím je alespoň na malou chvíli odpoutat od všednodenních starostí a nechat je relaxovat za přítomnosti pozitivně laděného umění.  

Areál Klementina, pondělí – sobota:  9 – 19 hodin


10 let evropských kvetoucích sídel
6. 9. – 12. 10. 2012

Pozvánka - Tisková zpráva

 Výstava shrnuje 10 let účasti českých zástupců v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla – Entente Florale Europe a představuje všechna dosud oceněná sídla, včetně dvou letošních soutěžících.
Posláním soutěže je cílená podpora představitelů sídel, zástupců soukromých firem i jednotlivých občanů ke spolupráci na zlepšování kvality života a to zejména s využitím širokého spektra funkčních typů ploch zeleně - od sezónních i trvalých výsadeb květin a keřů přes utváření městských parků a zahrad i uličních stromořadí, budování rekreačních ploch a sportovišť až po vytváření podmínek pro šetrný turistický ruch a rozvoj ohleduplný k životnímu prostředí.
Výstava je určena širokému spektru návštěvníků – laikům i odborníkům, úředníkům i veřejnosti.
Jejím cílem je motivovat zastupitele i občany dalších našich obcí a měst k účasti na rozvoji místa, kde žijí.

Výstavní chodba v přízemí, pondělí – sobota: 9 – 19 hodin

 


IPN - logoInstytut Pamięci Narodowej
10. 9. – 31. 10.
2012

Plakát

Výstavu z knižní a časopisecké produkce IPN, uložené ve fondech Slovanské knihovny, připravily Daniela Lehárová a Marta Hrabáková. Pořádá Slovanská knihovna.

Výstavní prostory Slovanské knihovny – 3. patro, pondělí – pátek: 9 – 19 hodin

 


Mediální partner NK ČR
logo-cro-v.jpg

10.10.2012
Otvírací doba a vstupné

Výstavní prostory NK ČR
Pondělí - sobota 9:00 - 19:00
Vstupné - 5,- Kč (platí pro návštěvníky výstav bez čtenářského průkazu NK ČR)

Galerie Klementinum - Výstavní sál
Vstup od Mariánského náměstí, vchod B2
Úterý - neděle 10:30 - 18:00 hod.
Vstupné uvedeno jednotlivých výstav

Kontakty

Národní knihovna ČR
Oddělení výstav
Klementinum 190
110 00 Praha 1
tel. 221663332
exhibition@omega.nkp.cz

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube