Národní knihovna České republiky

 • na webu
 • v katalogu
 • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Služby Chci službu Získat knihu/kopie z jiné knihovny

Knihu nebo kopie z jiné knihovny

V souvislosti se změnou Knihovního řádu (od 1. 4. 2024) došlo ke změnám některých pravidel poskytování mezinárodních meziknihovních služeb v NK ČR.

Dokumenty, které nejsou ve fondu Národní knihovny ČR, mohou registrovaní uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem získat prostřednictvím meziknihovních služeb, a to jak z jiné knihovny v ČR, tak ze zahraničí.

Dostupnost dokumentů v NK ČR lze ověřit v:

 

Dostupnost dokumentů v jiných českých knihovnách lze ověřit v:

Pro objednání použijte záložku "MVS" v online katalogu Národní knihovny ČR - bázi NKC. Při vyplňování žádanky dodržujte prosím pravidla týkající se základních bibliografických údajů. O vyřízení objednávky budete informováni písemně (e-mailem, popř. poštou). Objednat lze jak výpůjčku celého dokumentu, tak kopii jeho části. Pro každý požadavek (např. každý jednotlivý článek/knihu) je nutné vyplnit samostatnou žádanku.

Pravidla objednávání dokumentů a jejich kopií z knihoven v ČR

Tato služba je bezplatná. V případě, že objednáváte kopie a vyřizující knihovna za ně účtuje poplatek, platíte účtovanou částku.

O výpůjční lhůtě dokumentu a způsobu výpůjčky (na místě/domů) rozhoduje dodávající knihovna. O prodloužení výpůjčky je třeba požádat před uplynutím výpůjční lhůty (pokud není stanovena dodávající knihovnou lhůta zkrácená), a to na e-mailové adrese mvs[zavináč]nkp[tečka]cz, na telefonu 221 663 202 nebo osobně.

Kopie získané z ČR se koncovým uživatelům standardně dodávají tištěnou formou a v černobílé podobě.

 

Pravidla objednávání dokumentů a jejich kopií ze zahraničí

Jedná se o službu placenou, platba se provádí po dodání dokumentu nebo kopií. Poplatky činí:

 1. výpůjčka originálu dokumentu:
  • místo dodání Evropa mimo Velkou Británii - 250,- Kč za jednu kladně vyřízenou výpůjčku
  • místo dodání Velká Británie a mimo Evropu - 450,- Kč za jednu kladně vyřízenou výpůjčku
 2. kopie požadovaného dokumentu: 40,-Kč za každých i započatých 5 stran předlohy

Získaný dokument lze vypůjčit absenčně, pokud dožádaná knihovna (popřípadě NK ČR) nestanoví jinak, nebo studovat prezenčně ve studovnách NK ČR, kopie se zhotovují na samoobslužných kopírovacích strojích v budově NK ČR. O prodloužení výpůjčky je třeba požádat před uplynutím výpůjční lhůty (pokud není stanovena dodávající knihovnou lhůta zkrácená), a to na e-mailové adrese ill[zavináč]nkp[tečka]cz, na telefonu 221 663 202 nebo osobně. V případě překročení stanovené výpůjční doby je účtován poplatek ve výši 10 Kč/den.

Kopie získané ze zahraničí se koncovým uživatelům standardně dodávají tištěnou formou a v černobílé podobě.

Standardní doba vyřízení mohou být až 3 měsíce. Pokud není objednávka do té doby kladně vyřízena, budete o této skutečnosti informováni a v případě zájmu si můžete dokument objednat znovu.

01.04.2024
Kam se obrátit

Referenční centrum

Další odkazy
 • Objednávka meziknihovních služeb
  >> záložka MVS v bázi NKC
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube