Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Oddělení rukopisů a starých tisků

Oddělení rukopisů a starých tisků

Novinky v naší příruční knihovně
  1. Bibliotheca NationalisFond
  2. Katalogy a databáze
  3. Činnost
  4. Studovna
  5. Kontakty
  6. Odkazy
  7. Elektronické objednávky do studovny

Aktuality

Aktualizované minimum pro uživatele naší Studovny

Aktualizovali jsme naše minimum pro všechny uživatele naší Studovny. Dokument naleznete zde.

Televizní cyklus Poklady Klementina

Ve spolupráci s ČT vznikl šestidílný cyklus Poklady Klementina, pojednávající o vzácných rukopisech z našich fondů. Scénáře psali naši kolegové Renáta Modráková, Tomáš Klimek a Jan Vojtíšek. Pořad má 6 dílů a provází jím Jiří Dvořák. 10.1. byl uveden díl o Kodexu Vyšehradském (zde), 17.1. díl věnovaný tzv. Pasionálu abatyše Kunhuty (zde), 24.1. díl věnovaný Velislavově bibli (zde), 31.1. díl věnovaný Richenthalově kronice (zde), 7.2. díl věnovaný Rohanským hodinkám (zde).

Jarní cyklus přednášek Z klementinských pokladů

Každé druhé úterý v měsíci od 17 hodin se koná cyklus našich přednášek. Jednotliví přednášející budou prezentovat nejen poslední výsledky svých výzkumů týkajících se úzce našich historických fondů, ale také mnohé knihy či mapy představí přímo v originální podobě. Jarní cyklu přednášek uzavře v úterý 14. 5. přednáška Rity Lyons Kindlerové (Slovanská knihovna) Počátky ukrajinského knihtisku (ze Slovanské knihovny). Přednáška bude také streamována na FB NK ČR. Záznamy starších přednášek jsou dostupné na YouTube NK ČR (viz sekce Odkazy ).

Virtuální výstavy

Máme pro vás již 5 virtuálních výstav (...a slovo se stalo hudbou, Astronomické rytiny 17. století z fondu Národní knihovny ČRKniha a závojLipnická bibleSrdce knihovny: Bibliotheca nationalis, ! Ač každá výstava je tematicky rozdílná, všechny čerpají z našich fondů. Některé vznikaly v širší spolupráci, některé doprovázely fyzické výstavy, jiné zase představily naše historické fondy z nových úhlů pohledu. Srdečně vás zveme k jejich shlédnutí (viz sekce Odkazy).

VideaRenaud_Pontifikal

Natočili jsme četná videa z našich fondů!!! Při výběru vhodných témat jsme se snažili jít napříč našimi rukopisnými a tištěnými fondy, snažili se hledat zajímavé formáty a poutavá témata. Videa je možné shlédnout v YouTube kanálu Národní knihovna ČR (anebo sekce Odkazy).

Nabídka odborné stáže

Nabízíme možnost absolvování odborné praxe pro studenty všech cyklů studia. Během praxe se student seznámí se základním chodem oddělení, rozložením fondu a aktuálními pracovními postupy. Úměrně k znalostem a dovednostem nabytým v dosavadním studiu a případné předcházející praxi, budou uchazeči svěřeny samostatné dílčí úkoly při zpracování a manipulaci s jednotlivými fondy. Praxe bude vždy po vzájemné domluvě upravena na míru dle osobních a studijních možností, odborných nebo zájmových preferencí a aktuálních potřeb oddělení. Naším cílem je umožnit studentům získat cenné zkušenosti z odborné praxe a propojit vzájemnou spoluprací obě instituce. Zároveň se snažíme o vytvoření aktivního odborného prostředí a propojení více odborných generací. Při bližším zájmu můžete kontaktovat PhDr. Renátu Modrákovou.

Nově zdigitalizované rukopisy ze signatur V H!!!

Zdigitalizovali jsme pro vás dalších dvacet tři středověkých rukopisů, tentokráte ze signatur V H (V H 1-V H 5, V H 7-V H 10, V H 14, V H 15, V H 17, V H 18, V H 20-V H 22, V H 24-V H 26, V H 28, V H 30, V H 32, V H 34). Většina rukopisů souvisela s činností pražské univerzity. Výzdoba rukopisů je vesměs jednoduchá. Všechny jsou přístupné v digitální knihovně Manuscriptorium.

fcb

19.04.2024
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube