Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Přehled výstav - červenec/srpen 2018

Přehled výstav - červenec/srpen 2018

Alamode aneb Jak udělat dojem.

Móda a společenské zvyky na přelomu 17. a 18. století

3. 7. - 8. 9. 2018

Tisková zpráva - Fotogalerie

Výstava barokních kostýmů a masek seznamuje návštěvníky s ideálem krásy tehdejší epochy a poodhaluje rafinovanou eleganci a jemnou smyslnost tehdejší módy. Vystavené kostýmy doplňují originální, ručně vyrobené masky, používané pro různé společenské slavnosti. Výstava je komentována autorem (kurátorem) výstavy, který seznámí návštěvníky poučnou a zábavnou formou nejen s vystavenými exponáty, ale též se širšími společenskými souvislostmi a jejich vztahem k současnosti.

Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Úterý - neděle 10.00 – 18.00 hod.
Vstupné jednotné: 100 Kč


Lepenkové modely nové budovy Národní knihovny
13. 6. - 8. 9. 2018

Tisková zpráva - Fotogalerie

Národní knihovna představuje opět po 11 letech nejlepší návrhy na stavbu nové budovy. Tentokrát však nejde o díla architektonických studií, nýbrž o práce studentů středních stavebních škol z České republiky, kteří se přihlásili do 12. ročníku celostátní soutěže Stavba z vlnité lepenky. Tématem letošního ročníku byla (Nová) Národní knihovna České republiky. Do soutěže se přihlásilo 28 škol. Soutěžící studenti měli za úkol navrhnout a vytvořit originální model budovy knihovny výhradně z vlnité lepenky. Nově museli letos do projektu zapracovat lepenku použitou a ukázat rovněž vnitřní řešení stavby. Ze zaslaných návrhů vybrala porota šest nejlepších do finále, jež se konalo 13. června v Zrcadlové kapli Klementina. Po vyhlášení vítězů a předání cen byly modely přeneseny do ambitu v hlavní budově knihovny, kde mohou návštěvníci obdivovat kreativní přístup studentů i pečlivé technické provedení.

Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Pondělí – pátek: 9 - 19 hodin

Vstupné 10 Kč, čtenáři NK ČR zdarma


Festival m3 / Art in Space
8. 6. - 30. 9. 2018

Hynek Alt: Bez názvu (věžní hodiny), 2018

Hynek Alt těží z potenciálu skrytého v drobných poruchách, posunech a odchylkách hodin, které se rodí z technických nedokonalostí – a ve společnosti zotročené stálým růstem produktivity prostřednictvím optimalizace představují mrzutost, jež by se však zároveň mohla stát klíčem k osvobození. Přesunem skutečných věžních hodin Klementina nejen do přízemí vedle veřejné studovny, ale také do 3D renderu generovaného v reálném čase dochází ke zpochybnění konceptu synchronizovaného času jako společenského konstruktu určujícího naši rovnováhu mezi životem a prací. Jeho zbytečnost a křehkost jsou dále zdůrazňovány chvilkovým, stále dokola obnovovaným obrazem.

Vstupní prostor (vchod A)
Pondělí – pátek: 9 - 19 hodin
Vstup zdarma


 


26.07.2018
Otevírací doba a vstupné

Výstavní prostory NK ČR
Pondělí - sobota 9:00 - 19:00
Vstupné 10 Kč, uživatelé NK zdarma

Galerie Klementinum - Výstavní sál
Vstup od Mariánského náměstí, vchod B2
Úterý - neděle 10 - 18 hod.
Vstupné uvedeno u jednotlivých výstav
tel.: 221663489

Kontakty

Národní knihovna ČR
Oddělení výstav
Klementinum 190
110 00 Praha 1
tel. 221663332, 221663427
exhibition@omega.nkp.cz

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube