Přehled výstav - červen 2022
… papír a olovo…
Hudebniny vydané tiskem v Praze v 19. století
24. 6. – 31. 7. 2022
Výstava, jež svým pojmenováním odkazuje na výrok Václava Jana Tomáška, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů první poloviny 19. století, vztahující se k hudebním nakladatelům, je věnována pražským tištěným hudebninám z 19. století.
Návštěvníky provede stoletím, které je z hlediska téměř šestisetleté historie tisku not obdobím nejzajímavějším a nejdynamičtějším. Přiblíží proměny pražské hudebně nakladatelské praxe tohoto století i její roli v tehdejším obrozeneckém hudebním životě Prahy. Představí místní nakladatele, tiskaře, rytce a litografy.
Vystaveny budou hudební tisky skladeb známých i neznámých autorů vytvořené všemi tehdy užívanými technikami nototisku a mnohdy opatřené ojedinělou výtvarnou výzdobou.
Výstavu připravilo hudební oddělení NK ČR u příležitosti konání mezinárodního kongresu IAML (The International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), který proběhne ve dnech 24.–29. 7. 2022 v Národní a v Městské knihovně v Praze.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma
Tajemství knih
3. 6. - 3. 9. 2022
Plakát - Tisková zpráva - Katalog výstavy
Výstava prezentuje výsledky odborného průzkumu rukopisů a tisků pomocí speciálních záznamových zařízení a světelných zdrojů i rentgenových snímků. Zaměřena je především na ukázky obrazových záznamů skrytých prvků knižní vazby nebo materiálů knih, vizualizace prostým okem neviditelných informací. Prezentovány jsou zde výstupy vybraných zobrazovacích metod aplikovaných při průzkumu knihovního fondu, které jsou zde popsány, včetně kritického zhodnocení jejich možností a omezení.
Výstava je realizována jako hlavní výsledek projektu Ministerstva kultury NAKI II s názvem „Využití zobrazovacích metod pro studium skrytých informací v knihách“, který umožnil výzkumnému týmu NK ČR poznat široké možnosti neinvazivních průzkumů a dokumentace.
Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Kořeny osobností
1.- 30. 6. 2022
Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností. Tento projekt, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci knihovny a turisté, kteří areálem procházejí, seznámí s významnými osobnostmi ze světa vědy, sportu, umění a veřejného života, které se za 13 let do projektu botanické zahrady zapojily. Jde například o prezidenta Václava Havla, české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela, zpěváka Karla Gotta nebo cestovatelskou dvojici Zikmund a Hanzelka.
Národní knihovna ČR - Studentské nádvoří
Po – ne, 6.00 - 22.00 hodin (v době otevření areálu Klementina)
Vstup zdarma
Kodex 1085 – rukopis zblízka
22. 4. – 12. 6. 2022
Plakát - Tisková zpráva - Fotogalerie z výstavy
Výstava představuje ukázky prací žáků čtvrtých ročníků střední školy (VOŠG a SPŠ grafické), oboru Konzervátorství a restaurátorství. V rámci vzdělávání vznikají faksimile středověkých iluminovaných rukopisů a makety historických knižních vazeb.
Tématem expozice jsou kopie folií Vyšehradského kodexu. Originál této nejvzácnější rukopisné památky spojené s českou státností je uložen ve fondu Národní knihovny ČR. Návštěvník bude mít také možnost nahlédnout do reálné makety, která ho zavede až do roku 1085.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma
Mediální partneři NK ČR |
---|