Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Služby Služby pro ... CIP - katalogizace v knize O.K. - Ohlášené knihy

O.K. - Ohlášené knihy

Vážení čtenáři,

vydávání čtrnáctideníku Ohlášené knihy bylo dne 31. 12. 2022 ukončeno.
Záznamy CIP (katalogizace v knize) i záznamy ohlášených knih a hudebnin Národní knihovna České republiky nadále zpracovává.
Plnohodnotnou náhradu Ohlášených knih vám poskytne databáze ISN, využijete-li v základním vyhledávání možnost hledání dle data ohlášení. Datum můžete zadat ve tvaru RRRRMMDD (tj. např. "20221118"), nebo rozmezí dat (např. "20221118->20221130").


Záznamy CIP jsou automaticky zveřejněny v nejbližším čísle elektronického čtrnáctideníku O.K. - Ohlášené knihy, soustřeďujícím nejnovější informace o většině produkce domácích nakladatelství a vydavatelství. CIP záznamy obsahují mnohem podrobnější údaje, tudíž mohou knihu čtenáři, kupujícímu více přiblížit. Jde o určitou formu propagace právě vycházejících publikací. Běžně ohlášené publikace agentuře ISBN obsahují pouze strohé informace: název, autor, nakladatel. CIP záznam nabízí uživateli velké množství formálních, ale i obsahových identifikačních prvků. Kromě údajů jmenného popisu  – název, autor/autoři, vydání, nakladatel, rozsah, případně edice, ISBN poskytuje také věcné selekční prvky – klasifikační znaky MDT, předmětová hesla, skupiny Konspektu. Záznam je tak určen k rychlé, jasné a přehledné orientaci o obsahu dané publikace nejen pro budoucí čtenáře, zákazníky knihkupectví a uživatele knihoven, ale i pro pracovníky doplňování v knihovnách, nakladatele, knihkupce a distributory.

 

05.01.2023