Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Základní informace Z historie knihovny Sluneční hodiny

Sluneční hodiny

V areálu Klementina jsou dochovány v úplnosti patnáctery barokní malované sluneční hodiny, šestnácté jsou polední vláknové (štěrbinové) hodiny v Astronomické věži. Z dalších slunečních hodin se dochoval pouze ukazatel (polos) a další dvoje jsou známy jen z historických dokladů. Jedná se o největší seskupení slunečních hodin na území České republiky.

Podrobný popis jednotlivých slunečních hodin je k možné nalézt v Katalogu slunečních hodin a v publikaci B. Poláka Staropražské sluneční hodiny (1986), která je dostupná též online v Národní digitální knihovně (pod licencí DNNT).

Zdroje:
BROŽ, Miroslav, ŠOLC, Martin, KÁNDL Jakub. Gnómonická rekonstrukce slunečních hodin na Révovém nádvoří Klementina. Povětroň 2/2006. s. 4-13.
BROŽ, Miroslav, ed. et al. Sluneční hodiny na pevných stanovištích: Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko. Vyd. 1. Praha: Academia, 2004. 403 s.
ŠÍMA, Zdislav. Astronomie a Klementinum = [Astronomy and Clementinum]. 2., aktualiz. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2006. 177 s.
Katalog slunečních hodin

26.04.2022
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube