Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Základní informace Z historie knihovny PhDr. Jan Frček

PhDr. Jan Frček

Jan Frček se narodil 12. června 1896 v Praze. Vystudoval reálné gymnázium na Vinohradech a po doplňovací maturitě na Akademickém gymnáziu se věnoval studiu českého a francouzského jazyka na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1920 získal aprobaci pro učitelství na středních školách a v roce 1922 se stal doktorem filozofie. V letech 1920-1921 si prohloubil jazykové znalosti na stipendijním pobytu ve Francii, posléze jako hudebník na francouzských zámořských parnících plujících do severní a střední Ameriky. V letech 1922-1923 působil jako středoškolský učitel v Praze, Brně a ve Vídni, od listopadu 1923 do srpna 1928 byl tajemníkem československého oddělení Denisova Slovanského ústavu v Paříži a současně lektorem češtiny. V letech 1930-1938 byl opět středoškolským učitelem v Brně a v Praze. Od roku 1938 až do své smrti pracoval ve Slovanské knihovně v Praze.

Věnoval se staroslověnské a byzantskoslovanské filologii, znám je zejména jako autor edice Euchologium sinajské. Řadu referátů a zpráv publikoval ve sborníku Byzantinoslavica. Později se věnoval filologii ruské (např. staroruské Zádonštině). Své studie byzantskoslovanské a ruské spojoval se zájmem o organizaci slavistiky. Překládal z francouzštiny.

Jan Frček byl zatčen během tvz. druhé heydrichiády a popraven 8. června 1942 na střelnici v Kobylisích. Kromě pamětní desky v Klementinu jej připomíná i deska na domě v Lužické ulici 1892/7, kde žil.

Seznam děl J. Frčka v elektronickém katalogu Slovanské knihovny >>

20.06.2022
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube