Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Zápisy z jednání

zapis-nbm-99

12. 10. 1999


  1. Po zahájení a představení nových členů informovala L. Benešová o splněných úkolech zadaných na posledním jednání pracovní skupiny v říjnu 1998. Novinkou pro většinu přítomných byla informace o ČNB/CD-ROM, jejíž součástí jsou od dubna letošního roku i speciální dokumenty (elektronické zdroje, grafika, hudebniny, kartografické dokumenty, zvukové záznamy). Aktualizace speciálních dokumentů bude prováděna pololetně.
  2. Používání volitelných pravidel v českých interpretacích - povinnost zápisu výrazu "hudebnina" ve specifickém označení druhu dokumentu
V případě, že při popisu hudebniny nevyhovuje žádný z termínů vyjmenovaných v pravidlech AACR2R, dohodli se členové PS v bodě 5.5B1 označit volitelnost symbolem "+" s vysvětlující poznámkou (volitelnost se používá, tj. výraz "hudebnin" se vždy vynechává). Úprava v bodě 5.5B1 bude provedena v souboru vystaveném na domovské stránce NK ČR v oddílu Materiály k připomínkování pod názvem "AACR2R / UNIMARC. České interpretace. Speciální dokumenty. Do konce října bude možno materiál ještě připomínkovat, následně budou předány interpretace do tisku.
  1. Problém unifikovaných názvů pro hudební díla
    Potíže při formulaci unifikovaných názvů a potřeba unifikovaných názvů vyvolává nutnost společného postupu. Problémy týkající se unifikovaných názvů hudebních děl lze zasílat L. Benešové, která je rozešle e-mailem na všechny členy pracovní skupiny. Na příští schůzce (předběžně domluven termín leden - únor příštího roku) budou problematické okruhy řešeny.
  1. Věcný popis speciálních dokumentů, resp. hudebních děl
    Informace Dr. Horyny o postupu práce na tezauru předmětových hesel pro hudební díla. Diskuse o využívání provizorního materiálu předloženém na schůzce pracovní skupiny v říjnu 1998 (materiál zpracovaný v rámci časových možností v oddělení speciálních dokumentů v NK). Již vloni byli účastníci ostatních knihoven požádáni o jakékoli připomínky, doplňky, opravy tohoto materiálu, ale bez odezvy. Většina knihoven používá při věcném popisu svůj vlastní předmětový jazyk. Na schůzce byla zdůrazněna nutnost existence základního soupisu, který by akceptovaly všechny knihovny pro společnou výměnu záznamů (viz materiál Záznam pro souborný katalog / UNIMARC. Speciální dokumenty; povinný údaj pro hudební díla pole 608 - Forma, žánr užité jako předmět). Předložený soupis hesel používaných při současném zpracování zvukových záznamů v NK se setkal u přítomných s kladným hodnocením. Je samozřejmé, že soupis nemůže být v tomto stadiu dokonalý, ale může sloužit jako základ jednotného věcného přístupu k popisovanému dokumentu. Mat eriály tykajici se vecneho popisu budou vystaveny na webu s možností připomínkování do konce listopadu.
  1. I když se hlavní pozornost pracovní skupiny upírá na problematiku hudebních děl (hudebniny, zvukové záznamy a videozáznamy), lze řešit odborné problémy, týkající se i zpracování ostatních druhů speciálních dokumentů, korespondenčně. Je možno je posílat L. Benešové k vystavení na webu jako textový soubor (pokud možno Word) podle Formuláře pro dotazy ke katalogizaci (uveden v oddílu Materiály k připomínkování) nebo e-mailem na všechny členy PS. Pokud problém nebude vyřešen korespondenční cestou, stane se předmětem jednání na příští poradě pracovní skupiny.
07.09.2012
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube