Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Informativní materiály

moskvasc99

současná situace a trendy]

Moskva, 20.-25. dubna 1999

Zpráva ze služební cesty


Účastníci cesty:

PhDr. Bohdana Stoklasová, Mgr. Ludmila Celbová (obě OZF, NK ČR)

Účel cesty: Zúčastnit se jednání konference,
získat informace o posledním vývoji v oblasti tvorby mezinárodních autorit a v oblasti zpracování elektronických zdrojů,
navázat a prohloubit kontakty se zahraničními kolegy.

Finanční zajištění:

Cesta - rozpočet NK ČR
Ubytování - část zdarma velvyslanectví ČR + část grant OSI-RLP
Vložné - grant OSI-RLP
Diety - rozpočet NK ČR

Plnění účelu cesty - program

Odborný program konferenc

e, pořádané za podpory nadace Open Society Institute - Network Library Program, byl zaměřen na 2 aktuální problematiky: správa mezinárodních autorit a zpracování elektronických zdrojů. Cílem konference bylo pomoci zemím bývalého Sovětského svazu a východního bloku zapojit se do řešení standardů souvisejících s uvedenou problematikou.

Účast a organizace konference

Konferenci uspořádaly společně organizace IFLA a ruské instituce Ministerstvo kultury Ruské federace, Ruská státní knihovna a Ruská asociace knihoven. Na konferenci se sešlo kolem 100 účastníků, vedle ruských knihovníků se konference zúčastnili zahraniční odborníci z 15 zemí. Konference se konala v sále Ruské státní knihovny (Rossijskaja Gosudarstvennaja Biblioteka).

Program

K daným problematikám vystoupili se svými referáty přední odborníci ze zahraničí. Vedle nich vystoupili ruští knihovníci (resp. knihovnice, poněvadž i v Rusku je knihovnictví značně feminizováno), kteří hovořili zejména o problémech v  jednotlivých ruských

knihovnách a o problémech ruských knihoven s transliterací a s katalogy, používajícími více druhů písem.

Ze zahraničních přednášejících odborníků patřila k nejvýznamnějším vystoupení paní Ingrid Parent z Kanadské národní knihovny (National Library of Canada), předsedkyně sekce IFLA pro katalogizaci, paní Marii-France Plassard, tajemnice IFLA UBCIM Programme (Universal Bibliographic Control and International MARC Core Programme) a paní Barbary Tillet z Kongresové knihovny ve Washingtonu (Library of Congress).

V prvním referátu na téma International Principles of Cataloguing Today (Mezinárodní principy katalogizace dnes), jehož motto znělo Building upon principles; building upon success (Stavět na principech znamená stavět na úspěchu) uvedla paní Ingrid Parent v úvodu stručně historii katalogizačních pravidel a osoby, které se o jejich vývoj zasloužily (Sir Anthony Panizzi, Charles C. Jewett, Charles Cutter, S. R. Ranganathan, Seymour Lubetsky) a dále se zabývala dnešním stavem doporučení ISBD. Konstatovala, že k současným nejdůležitějším úkolům v oblasti katalogizace patří: 1. elektronické technologie a publikace, 2. aplikace metadat, 3. sdílená katalogizace.

Paní Marie-France Plassard přednesla referát na téma IFLA International Projects related to Authority Control and Metadata (Mezinárodní projekty IFLA pro řízení souborů autorit a metadata). Informovala o stavu prací na standardu pro minimální úroveň autoritního záznamu a číslování autorit ISADN (International Standard for Authority Data Number) - přístupné na URL: www.ifla.org/VI/3/p1996-2/mlar.htm a o standardech pro metadata, které jsou přístupné na URL: www.ifla.org/II/metadata.htm.

Další referát přednesly společně paní Ingrid Parent a Barbara Tillet pod názvem The Anglo-American Cataloguing Rules: Recent Developments (Anglo-americká katalogizační pravidla: poslední vývoj). Hovořily o přípravě zcela nové koncepce pravidel, v nichž by měly být řešeny hlavní body: obsah versus nosič; "dílo", "vydání" a "publikace" v digitálním prostředí; vztah katalogizačních pravidel k online katalogům; seriálové popisné jednotky; internacionalizace katalogizačních pravidel. Některé problémy jsou řešeny v materiálu IFLA Functional requirements on bibliographic data (www.ifla.org/VII/s13/frbr/frbr.pdf). K vývoji nových pravidel byl v USA ustaven Joint Steering Committee (JSC), jehož práce - návrhy a doporučení jsou publikovány na www.nlc-bnc.ca/jsc/index.htm . K materiálu je možné posílat připomínky na adresu JSC.

Referát paní Barbary Tillet, členky sekce IFLA pro katalogizaci, na téma Problems and Solutions in Cataloguing Electronic Resources obsahoval vysvětlení typů elektronických zdrojů, přehled platných pravidel a příruček pro jejich katalogizaci a pojednání o metadatech a jejich vztahu k bibliografickým údajům.

Všechny referáty by měly dle vyjádření organizátorů konference být vystaveny na webovské stránce IFLANET (www.ifla.org a Ifla.inist.fr).

Vzhledem k tomu, že domácí účastníci konference využili tuto platformu k diskusi o svých problémech, které mají ke zpracování elektronických zdrojů velmi daleko, plánovaný workshop ke katalogizaci elektronických zdrojů se de facto nekonal. Nicméně osobní rozhovory u večeře a při dalších společenských příležitostech byly cennější než jakékoliv přednášky a prezentace.

Navštívené knihovny

Na závěr měli účastníci konference možnost prohlédnout si Ruskou státní knihovnu. Tato knihovna, založená v roce 1862, je údajně největší evropskou knihovnou a po Kongresové knihovně druhou největší knihovnou na světě. Fond o rozsahu 42 mil. knihovních jednotek obsahuje domácí i zahraniční literaturu v 247 jazycích. Vedle knih zahrnuje fond speciální sbírky podle druhů: novin, časopisů, rukopisů a starých tisků, obrazových dokumentů, kartograifických dokumentů, hudebnin, zvukových záznamů a videozáznamů, norem, dizertací, mikrodokumentů a speciální sbírky podle obsahu: nepublikovaných dokumentů o kultuře a umění, vojenské literatury, knihovnické literatury aj.

Knihovna zajišťuje všestranné zpřístupnění fondů prostřednictvím systému katalogů a kartoték i přípravu souborných katalogů, vydává základní bibliografické instrukce. Vlastní elektronické báze dat se začínají budovat pro domácí knihy, dizertace a zahraniční periodika. Knihovna používá pro katalogizaci vlastní databázový systém, jenž umožňuje i tvorbu autoritních záznamů. Služby jsou zaměřeny zejména na zprostředkování primárních dokumentů ve fondu. Vyhledávání informací o dokumentech slouží zatím rozsáhlý systém dřevěných lístkových katalogů, malý objem fondu je přístupný v online katalogu; k domácím i zahraničním bibliografickým databázím je zajišťován přístup na CD-ROM.

Knihovna uspokojuje informační potřeby společnosti, poskytuje právo na využívání čtenářských studoven všem občanům Ruské federace a jiných zemí, kteří dovršili věk 18 let. Čtenářům je k dispozici na 20 studoven se 2000 místy. Knihovnu navštíví 4 - 6 tisíc čtenářů denně. Registrováno je 64,2 tisíc čtenářů, denně přibude kolem 200 nových čtenářů. Provoz knihovny zajišťuje cca 2200 pracovníků, z toho téměř 2000 knihovnických pracovníků; ženy tvoří 84 % všech zaměstnanců.

Jako malý ruský zázrak na nás zapůsobila Státní knihovna zahraniční literatury (Vserossijskaja gosudarstvennaja biblioteka inostrannoj literatury im. M.I. Rudomino), do které nás pozvala ředitelka knihovny Jekaterina Genieva. Knihovna vznikla již v roce 1922

; v dobách minulého režimu působila jako kulturní instituce zpřístupňující zahraniční literaturu, ale současně jako cenzurní "filtr". Současné vedení implementuje novou koncepci knihovny jako kulturní a vzdělávací instituce, spojující funkce veřejné humanitně orientované odborné knihovny a místa pro mezinárodní setkání národních kultur. Pod jednou střechou jsou zde vedle knihovny soustředěna kulturní centra USA, Francie, Velké Británie a Japonska.

Technickému rozvoji knihovny je věnováno ohromné úsilí, doprovázené sháněním finančních prostředků v  podobě grantů a pronájmů. V roce 1994 byl zakoupen knihovní systém TINLIB. Katalog online byl vytvářen jako součást rozvoje celé sítě LAN. Od roku 1993 je knihovna připojena na internet a průběžně jsou rozšiřovány možnosti připojení. Z webovského serveru jsou zpřístupňovány elektronické zdroje knihovny. V době naší návštěvy byl těsně před zpřístupněním OPAC.

Pro nás bylo zvláště zajímavé předvedení retrokonverzí, které vycházejí z české technologie RETROKON. Retrokonverzi provádí firma Giper.

Setkání se zahraničními kolegy

Velmi cenné bylo setkání se zahraničními kolegy, navázání osobních kontaktů a možnost diskuse a objasnění problémů zejména v oblasti zpracování elektronických zdrojů.

Materiály

Materiály, které jsme dostaly darem v Ruské státní knihovně, jsme předaly do ODF. Vzhledem k obtížné dostupnosti některých materiálů předáváme do OK spolu s kopií zprávy tištěný text následujících příspěvků:

  • Building upon principles: building upon success
  • / Ingrid Parent
  • The Anglo-American Cataloging Rules : recent developments
  • / Ingrid Parent
  • German cataloguing practice and developments in RAK
  • / Claudia Fabian
  • Cataloguing rules in Italy and impact on the exchange of records
  • / Isa de Pinedo
  • State and development prospects of the Finnish cataloguing rules
  • / Eeva Murtomaa
  • Bibliographic relationships in the catalogue, rules and formats
  • / E.I. Zagorskaya
  • Heading: experience and some problems of cataloging in the libraries of Kazakstan
  • / Markabaeva Gulbakhyt Karimovna

    E. Lichtenbergová

    07.09.2012
    E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube