Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Přednášky, besedy, akce Přednášky, besedy, akce 2015

Přednášky, besedy, akce 2015

Prosinec

Vánoční jarmark v Klementinu s dětským koncertem
7. 12. 2015 od 10 hod., nádvoří Klementina

Pozvánka - Tisková zpráva - Fotogalerie

Hlavní nádvoří Klementina ožije vánoční atmosférou a nabídne inspiraci i nejrůznější rukodělné výrobky. Nejen k vidění, ale i k zakoupení budou šperky, látkové hračky, parafínové svíčky, glycerinová mýdla, knihařské výrobky, batikované šátky, patchwork, vánoční dekorace a mnohé další. Celou atmosféru podtrhne koncert dětských sborů Zvoneček, Prážata a Bělásek v Zrcadlové kapli od 14 hod.
Část výtěžku bude věnována nadačnímu fondu Klíček na provoz dětského hospice. Jarmark pořádá Národní knihovna ČR a Klub tvořivých knihovníků SKIP.

Říjen

Dřevěné kostely Podkarpatské Rusi. Unikátní fotografie Rudolfa Hůlky (1887–1961) a Floriana Zapletala (1884–1969)
15. 10. 2015 od 16.30 hod.
Přednáška Mychajla Syrochmana (Zakarpatský umělecký institut, Užhorod), předního znace dřevěné karpatské sakrální architektury, jejíž součástí bude prezentace nově vydaného fotoalba Floriana Zapletala Dřevěné kostelíky Zakarpatí.
V českém jazyce. Pořádá Slovanská knihovna.

Dějiny 20. století pohledem "Krokodýlu" - Časopis "Krokodil" (1922–1992) a jeho místo v sovětské kulturní propagandě
26. 10. 2015 od 17.00 hod.
Beseda spojená s prezentací knižní série Dějiny pohledem Krokodila (Istorija glazami „Krokodila“. XX vek), jež je součástí festivalu současné ruské kultury KULTURUS.
V ruštině a češtině, tlumočení zajištěno. Pořádá Slovanská knihovna, KULTURUS a Krokodil. XX vek.

Petr Nikolajevič Savickij: vědec, myslitel, člověk
30. 10. 2015 od 9.00 hod.
Kulatý stůl konaný u příležitosti 120. výročí narození P. N. Savického (1895–1968) pořádá Slovanská knihovna a Slovanský ústav Akadmie věd ČR, v.v.i.
Jednacím jazykem bude ruština, angličtina a čeština, tlumočení není zajištěno.

Září

Knižní poslechovka s literaturou Radia Wave
30. 9. 2015 od 17.30 hod., učebna č. 210, 1. patro vchod B2
Setkání spisovatelů různých generací proběhne v rámci třetího ročníku mezigeneračního festivalu Old´s cool ReFestival 2015.
Diskutovat se bude například o tom, jak se změnila společenská role spisovatelů – posunuli se z pozice „svědomí národa“ na okraj zájmu? Jaká je kultovní kniha jejich generace? Vznikají jiné texty na psacím stroji a jiné na počítači, kde můžete donekonečna mazat a přepisovat? Přímý přenos, jehož se můžete zúčastnit, moderují Karolina Demelová a Jonáš Zbořil.
Vstup volný.

Květen

Svět knihy Praha 2015
14. – 17. 5. 2015 - Výstaviště Praha - Holešovice.
Fotogalerie >>
Navštivte stánek Národní knihovny na 21. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu. Národní knihovna již tradičně přivítá návštěvníky ve svém stánku v pravém křídle Průmyslového paláce, kde bude možné získat informace o knihovně a jejích službách. K zakoupení zde budou jak publikace, které knihovna vydala, tak i propagační předměty.

Slovanská knihovna zve:
Slavnostní udělení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2015

26. 5. 2015 od 16 hodin - Vzdělávací centrum Národní knihovny ČR, (Klementinum vchod B2, učebna č. dv. 210, 1. patro, vstup z průjezdu z Mariánského náměstí).
Pozvánka - Fotogalerie

Cenu uděluje každoročně Slovanská knihovna a občanské sdružení Ruská tradice. Nositelkami ceny v letošním roce budou Marta Dandová a Raisa Machatková, archivářky, které se mimo jiné výrazně zasloužily o zpřístupnění archivních sbírek ruské a ukrajinské emigrace uložených v Památníku národního písemnictví a v Národním archivu.


Duben

Slovanská knihovna zve:
27. 4. 2015 od 16 hodin - zasedací sál Národní knihovny ČR (hlavní vchod, výtah "Sever", druhé patro)

Setkání s Dr. Františkem Kautmanem konané u příležitosti vydání sborníku příspěvků na počest F. Kautmana Na trnitých cestách život a tvorby.

Pozvánka - Fotogalerie


Březen

Národní knihovna ČR a Klub tvořivých knihovníků SKIP zvou:
26. 3. 2015 od 10 hod. na Hlavním nádvoří Klementina
Velikonoční jarmark v Klementinu
K vidění a zakoupení budou textilie z patchworku, šperky z nejrůznějších materiálů, velikonoční dekorace, výrobky z chráněných dílen a další ... Výtěžek bude věnován nadačnímu fondu Klíček na provoz hospice.
Fotogalerie z akce

 

Slovanská knihovna zve:
19. 3. 2015, od 17 hodin - Vzdělávací centrum Národní knihovny ČR, (Klementinum vchod B2, učebna č. dv. 210, 1. patro, vstup z průjezdu z Mariánského náměstí).
Stanari žute zgrade / Obyvatelé žlutého domu
Besedu s bosensko-hercegovským spisovatelem Rizahem Pašalićem a autorské čtení ukázek z jeho aktuální knihy pořádá Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna a Nakladatelství FORI Prague pod záštitou Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny v Praze.


Archiv akcí 2014
Archiv akcí 2013

29.02.2016