Národní knihovna České republiky

 • na webu
 • v katalogu
 • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Digitální knihovna NDK - Covid FAQ

Národní digitální knihovna - Covid - FAQ

novinky k provozu: FB Digitální knihovny NK ČR

aktualizováno k 2. 2. 2021


Co znamená Národní digitální knihovna - Covid?

Na základě dohody mezi Národní knihovnou ČR a DILIA, z.s. a se souhlasem OOA-S a Svazu českých knihkupců a nakladatelů byla otevřena Národní digitální knihovna - Covid.

Určena je pro studenty a pedagogy vyšších odborných a vysokých škol a vědecké pracovníky.

Po přihlášení je možné v Národní digitální knihovně - Covid využívat celý obsah digitální knihovny NK ČR a digitální knihovny Moravské zemské knihovny. Dostupné jsou i ty dokumenty, které je možné být za běžných podmínek využívat jen z počítačů v NK ČR či MZK.

Pro veřejná díla nabízí digitální knihovna všechny služby, a to včetně možnosti tisku nebo vytvoření PDF.

Ostatní dokumenty (díla nedostupná na trhu, neveřejná díla) je možné po přihlášení číst. Další funkce, např. pro tisk či stažení PDF, u nich nejsou k dispozici. Díla zpřístupňovaná v tomto specifickém režimu jsou při prohlížení označena i speciálním pruhem s identifikací uživatele a datem.

Národní digitální knihovna - Covid je přístupná prostřednictvím následujících adres:

 

nahoru

Je nějaký rozdíl v obsahu Národní digitální knihovny - Covid, pokud do aplikace vstupuji prostřednictvím NK ČR a MZK?

Vstoupit do Národní digitální knihovny - Covid můžete prostřednictvím NK ČR a MZK.
V obou případech se můžete přihlásit účtem své instituce.

Obsah digitálních knihoven NK ČR a MZK je z velké části stejný díky dřívějšímu společnému projektu Národní digitální knihovna.

Zároveň však platí, že NK ČR i MZK do svých digitálních knihoven nezávisle na sobě doplňují i další tituly, které jsou výsledkem vlastní digitalizace NK ČR a MZK. Existují tak dokumenty, jež najdete shodně v obou digitálních knihovnách, ale také tituly, které objevíte pouze v digitální knihovně NK ČR nebo jen v digitální knihovně MZK.

nahoru

 

Jak se můžu přihlásit do Národní digitální knihovny - Covid?

Do Národní digitální knihovny - Covid se můžete přihlásit prostřednictvím:

Odkaz na přehled institucí s informaci, kterou cestu je potřeba při přihlášení zvolit, naleznete na úvodní stránce NDK.

 

nahoru

Nepodařilo se mi přihlásit se účtem mé instituce

Důvodů, proč se vám přihlášení do Národní digitální knihovny - Covid nezdařilo, může být více:

 • chybně zadané přihlašovací jméno a heslo
 • skončila platnost vaší registrace v dané instituci
 • s vaším účtem jsou spojeny nějaké přestupky (neuhrazené poplatky, překročené lhůty pro vrácení vypůjčených dokumentů), které brání úspěšnému přihlášení
 • vaše registrace v dané instituci je platná a nejsou s ní spojeny žádné přestupky, ale zároveň vás vaše instituce neeviduje jako studenta či pedagoga (např. jste již v pozici absolventa konkrétní vysoké školy)
 • POZOR: Studenti a pedagogové vyšších odborných škol se mohou do NDK-Covid přihlásit pouze jako uživatelé některé ze zapojených institucí. Účty, které aktuálně používají v rámci své školy, nejsou pro přihlášení do NDK-Covid funkční.

 

 

 

 

 

V prvním kroku vždy zkontrolujte, zda používáte aktuální přihlašovací jméno a heslo.


Ověřte si také, jestli jste při psaní uživatelského jména a hesla správně zadali např. malá/velká písmena, číslice, speciální znaky, které ve svém přihlašovacím jménu a hesle používáte.

V neposlední řadě se i podívejte, zda nemáte omylem např. zapnutou anglickou klávesnici nebo naopak vypnutou klávesnici numerickou.

Pokud jste si jisti, že se přihlašujete správnými údaji a problém může být někde jinde, např. v platnosti registrace či přestupcích spojených s vaším účtem, obraťte se na svou instituci a požádejte ji o ověření stavu vašeho čtenářského účtu.

 

Neúspěšné přihlášení přes eduID účtem NK ČR

nahoru

 

 

 

Moje instituce není při přihlášení v nabídce zapojených organizací

Nejprve kontaktujte administrátora identit ve své organizaci. Na stránkách NK ČR najdete seznam organizací, které mají do Národní digitální knihovny - Covid povolený přístup (více informací).

POZOR: Studenti a pedagogové vyšších odborných škol se mohou do NDK-Covid přihlásit pouze jako uživatelé některé ze zapojených institucí. Účty, které aktuálně používají v rámci své školy, nejsou pro přihlášení do NDK-Covid funkční.

 

 

nahoru


Aplikace Národní digitální knihovna - Covid se dlouho načítá

Doporučujeme vyzkoušet následující kroky v případě, že při práci s Národní digitální knihovnou - Covid narazíte na technické problémy:

Obecně platí, že vzhledem k enormnímu počtu uživatelů může docházet k celkovému zpomalení systému a jeho delší odezvě. Zkuste tedy vždy nejprve chvíli vyčkat.

 1. Pokud stránka, kterou chcete zobrazit, neodpovídá déle než 10 sekund, obnovte ji klávesou F5 nebo příslušnou ikonou v prohlížeči, který používáte. Obnovení stačí provést jednou, není nutné ho opakovat s odstupem několika málo sekund. 

 2. Jestliže se vám zdá, že se systém nechová standardně či tak, jak byste očekávali, vymažte cache používaného prohlížeče (Chrome, Firefox, Edge, Safari - Mac, mobilní zařízení).

 3. Pokud ani jeden z výše popsaných kroků nepomohl a Národní digitální knihovna - Covid se vám stále načítá extrémně dlouho, kontaktujte uživatelskou podporu na adrese kramerius5@nkp.cz.

Upozorňujeme, že IP adresám, z nichž dochází ke strojovému vytěžování aplikace Národní digitální knihovny - Covid, hrozí dočasné či přímo trvalé zablokování.

Tento způsob “využívání“ aplikace nepovažujeme za seriózní vůči držitelům práv ani vůči ostatním zájemcům o přístup k digitalizovaným dokumentům.

 

nahoru

Proč není u některých dokumentů možnost z nich tisknout, stáhnout PDF nebo zobrazit přepis textu?

Národní digitální knihovna - Covid obsahuje dokumenty s různou mírou dostupnosti a nabídkou služeb:

 • veřejné
 • neveřejné
 • díla nedostupná na trhu

Po přihlášení účtem některé z institucí s povoleným přístupem můžete v Národní digitální knihovně - Covid online číst všechny v ní obsažené dokumenty,.

U veřejných dokumentů najdete v levém panelu nad náhledy jednotlivých stránek ikony pro tisk, stažení v PDF nebo zobrazení přepisu textu. Tyto funkce jsou zablokované u dokumentů, které jsou označeny jako díla nedostupná na trhu nebo neveřejná díla. Tj. takové knihy, noviny, časopisy můžete pouze online číst.

Veřejné dílo s kompletní nabídkou pro tisk, stažení PDF nebo zobrazení přepisu textu:

NDK DNNT verejne


Dílo nedostupné na trhu, u něhož jsou tyto služby zablokované:

 

Neveřejné dílo, tisk, uložení PDF a další služby jsou zablokované:

NDK - nouzovy stav - neverejne

 

 

U obálek vyhledaných dokumentů vidím různé zámečky. Znamená to, že se k nim nedostanu?

Pro přístup k dokumentům, které jsou označeny zámečky, se musíte přihlásit do Národní digitální knihovny - Covid.

SymbolNDK DNNT zamek DNNT označuje tzv. díla nedostupná na trhu. Po přihlášení jsou dostupná pro čtení. Z těchto dokumentů není možné tisknout nebo stahovat PDF.

Symbol NDK DNNT zamek neverejne označuje tzv. neveřejná díla. V běžném režimu jsou dostupná pouze z počítačů v NK ČR, případně MZK. Během nouzového stavu a uzavření knihoven můžete po přihlášení mimořádně číst i tyto dokumenty. Ani u nich není povolený tisk, generování PDF a další podobné služby.

 

Jsem přihlášený do Národní digitální knihovny - Covid, ale nenačítají se mi jednotlivé digitalizované dokumenty

Pokud jste do digitální knihovny stále přihlášení, pak je možné, že po určité době neaktivity již vypršela platnost vašeho přihlášení, tzv. session. V takovém případě se jednotlivé digitalizované stránky již nezobrazují.

Zkuste nejprve řádně ukončit vaše přihlášení d kliknutím na odkaz Odhlásit se v pravém horním rohu a následně se do Národní digitální knihovny - Covid znovu přihlaste přes eduID nebo propojené identity.

 

Jste vydavatel a přejete si upravit přístup k digitálním kopiím svých knih?

Kontaktujte nás na e-mailu dnnt-seznam@nkp.cz.

02.02.2021