Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Služba Navrhnout k digitalizaci

Služba Navrhnout k digitalizaci

Národní knihovna ČR spustila novou službu s názvem Navrhnout k digitalizaci. Každý registrovaný uživatel knihovny může měsíčně navrhnout 5 svazků, které jsou podle jeho mínění vhodné k digitalizaci. Z fondů knihovny je možné doporučit  bohemikální monografie, vícesvazkové monografie a neperiodické sborníky, není přístupné navrhnout periodika nebo jiné typy dokumentů (grafiky, kartografické dokumenty apod.).

Jak lze svazek navrhnout?

V knihovním katalogu je u záznamů, které je možné navrhnout k digitalizaci, viditelné tlačítko Navrhnout k digitalizaci.

Po kliknutí na toto tlačítko se otevře nové okno, ve kterém uživatel může zaškrtnout svazky (u vícesvazkových děl), které chce nechat zdigitalizovat. Anebo rovnou zaškrtne OK, po čemž se uživateli odešle potvrzovací e-mail na jím zadaný e-mail, který musí být vždy uveden (lze ho změnit v uživatelském kontu).

Zaměstnanci knihovny poté zkontrolují, zda svazek již nebyl zdigitalizován nebo zda není v současné době digitalizován a rovněž posoudí jeho fyzický stav. Pokud usoudí, že svazek je vhodný k digitalizaci, předají ho do digitalizační linky. O této skutečnosti informují uživatele e-mailem. Týdně se tímto způsobem vybere a zpracuje maximálně 10 svazků. Zpracované svazky jsou poté zveřejňovány v digitální knihovně na http://kramerius5.nkp.cz.

Více informací zde nebo na e-mailové adrese: NavrhDigitalizace@nkp.cz.

24.09.2019, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube