Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Slovanská knihovna slaví 100 let

Slovanská knihovna slaví 100 let

V listopadu 2024 uběhne sto let od založení pražské Slovanské knihovny, odborné knihovny zaměřené na slavistiku. V rámci oslav budou pro veřejnost po celý rok připraveny tematické přednášky, výstavy a také slavnostní koncert.

Od roku 1958 je Slovanská knihovna součástí Národní knihovny České republiky, která jubileum zařadila mezi hlavní událost, kterou bude celý rok 2024 při různých příležitostech připomínat. Slovanské knihovně bude kromě jiného věnováno několik publikací, z nichž první - monografie „Slovanská knihovna (1924–2024). Průvodce po dějinách, fondech a službách“- právě vyšla. Oslavy začnou nabírat na intenzitě v dubnu, kdy se v Zrcadlové kapli Klementina uskuteční slavnostní koncert pro Slovanskou knihovnu.

Kolektiv Slovanské knihovny již nyní pracuje na přípravě jubilejní výstavy, jejíž vernisáž, plánovaná na začátek září, bude pomyslným vyvrcholením oslav. Zahájení výstavy bude též spojeno s konáním mezinárodního sympozia slavistických knihovníků. Téma oslav 100 let od vzniku Slovanské knihovny se bude prolínat do několika dalších výstav konaných v průběhu roku v Klementinu. Zároveň se chystá také několik tematických přednášek, které budou součástí cyklu Z klementinských pokladů.

Za uplynulých 100 let se knihovna stala mezinárodně respektovaným odborným slavistickým pracovištěm se světově ceněným fondem, který ke své práci využívají nejen čeští badatelé, ale též specialisté ze zahraničí. V současné době knihovna spravuje sbírku slavistické literatury čítající takřka 900 000 jednotek. Knihovna disponuje vlastním elektronickým katalogem, služby poskytuje v samostatné studovně v podkrovních prostorách Klementina. Podílí se na několika digitalizačních projektech a je zapojena do mezinárodních výzkumných programů ve svém oboru.

30.01.2024, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube