Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Černohorský cyrilský knihtisk 15.-16. století

Černohorský cyrilský knihtisk 15.-16. století

Výstava se koná u příležitosti 530. výročí vydání Oktoichu pro první hlas, první knihy vytištěné na Balkáně, a je věnovaná tradici knihtisku, která se na přelomu 15. a 16. století rozvinula na území dnešní Černé Hory v tiskařských dílnách Đurđe Crnojeviće a Božidara Vukoviće. Instalace bude přístupná do 30. dubna 2024.

O výstavě

Fotogalerie z výstavy >>

Černá Hora patří mezi první země, v nichž po vynálezu knihtisku došlo k jeho rozvoji. V Cetinje, hlavním městě tehdy samostatného knížectví Zeta, byl díky vládnoucímu rodu Crnojevićů roku 1494 vydán Osmihlasník – Oktoich pro první hlas, který je vůbec první knihou vytištěnou v cyrilici v jihovýchodní Evropě. Crnojevićova tiskařská dílna byla současně jednou z prvních, které tiskly knihy v cyrilici. Na tiskařskou činnost knížete Ðurđe Crnojeviće (vládl 1490–1496) navázaly tisky Božidara Vukoviće (1460–1539), vydávané v Benátkách v důsledku ovládnutí černohorského území Osmany. Výsledky činnosti obou zakladatelských osobností lze právem řadit mezi nejcennější práce své doby, které významně ovlivňovaly utváření nejen regionální, ale i širší evropské knižní kultury.
Výstavu připravila Matice černohorská a pořádá ji společně se Slovanskou knihovnou. Formou panelů v češtině a angličtině přehledně představuje toto významné počáteční období slovanského knihtisku, jeho hlavní osobnosti a jejich působení. Díky mnoha reprodukcím přibližuje nejdůležitější díla vydaná v obou zmíněných tiskařských dílnách. Dva tituly – Žaltář s kantiky (1495) vydaný Ðurđe Crnojevićem a Sváteční minea (1538) z dílny Božidara Vukoviće – jsou prezentovány v podobě fototypického vydání.

Vernisáž výstavy Černohorský cyrilský knihtisk 15. a 16. století, která se uskutečnila v úterý 5. března 2024, od 17 hodin ve výstavní chodbě v přízemí Klementina. Akci uspořádaly Matice černohorská, jejíž představitelé se vernisáže osobně zúčastní, a Národní knihovna České republiky - Slovanská knihovna.
Fotogalerie z vernisáže >>

Výstavní chodba, přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod. 
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma


11.03.2024, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube