Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Aktuality 2016 Zkušební přístupy do hudebních databází

Zkušební přístupy do hudebních databází

Vyzkoušejte nové hudební databáze. Čtenáři Národní knihovny mají otevřen zkušební přístup do nových muzikologických databází RILM a do dvou videokolekcí Music Online:

RILM Abstracts of Music Literature with Full Text

RILM Abstracts of Music Literature with Full Text obsahuje plné texty z více než 200 hudebních periodik, publikovaných od začátku 20. století až do současnosti. Většina obsahu začíná již od prvního čísla časopisu a pokrývá plný text od začátku do konce každého obsaženého titulu. Kromě akademických článků a recenzí obsahuje tato databáze nekrology, editorialy, korespondenci, inzeráty, zprávy a jiné.

RILM Music Encyclopedias
RILM Music Encyclopedias je unikátní plnotextová kolekce 41 historických i současných encyklopedií vydaných v letech 1775 až 2015. Poskytuje přístup k obsahu v klíčových jazycích muzikologického výzkumu jako je angličtina, němčina, francouzština, italština, dánština a řečtina. Jedná se o první komplexní kolekci s encyklopedickým obsahem pokrývajícím nejdůležitější obory, pole a témata historické muzikologie a etnomuzikologie. Soustředí se na specifická témata od populární hudby, opery, blues a gospelu přes hudební nástroje až po nahrávky či hudební skladatelky.

Music Online: Opera in Video, Classical Performance in Video
Obě kolekce obsahují videozáznamy užitečné pro studium opery a interpretace klasické hudby, zejména přenosy představení a koncertů, rozhovory, dokumenty atd. Databáze jsou přístupné v kolekci Music Online, jejíž rozhraní obsahuje nástroje pro práci s videem, jako například vytváření klipů. Zároveň s videem je možno rovněž sledovat libreto skladby či vyhledat její notový záznam.

Vstup do databází naleznete mezi Aktuálními zkušebními přístupy.

22.01.2017, HOLAN