Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2015 Cena INFORUM 2015

Cena INFORUM 2015

Letošní cenu INFORUM získala služba Ptejte se knihovny za nový modul podporující plynulé funkce kooperačního systému.

Cena INFORUM 2015

Díky finanční podpoře z programu VISK 8/B Ministerstva kultury ČR bylo možné v roce 2014 realizovat plány na úpravu a rozvoj stávajícího administrativního modulu, vytvoření nové grafiky, úpravu systémového rozhraní XML API, vývoj systémového rozhraní OAI-PMH a zprovoznění aplikace pro operační systém Android. Nový modul pro správu Ptejte se knihovny spolupracujícím knihovnám poskytuje komfortní a komplexní prostředí pro zajišťování této služby.

Zásadní změnou v novém modulu pro správu PSK je ucelenější práce s dotazy. Knihovna pracuje s dotazem od obdržení po zodpovězení otázky a uložení odpovědi do archivu pouze v prostředí zmíněného modulu. Největší předností nového modulu je snadné ukládání zodpovězených dotazů do archivu. Na budování archivu služby by se proto měly snadno podílet všechny aktivně zapojené knihovny.

Nedílnou součástí změn je nová podoba internetových stránek i mobilních aplikací PSK. Nová grafika se vyznačuje jednoduchostí a přehledností. V souladu s novým designem služby PSK vznikly i nové propagační materiály a plakáty. Zajímavou se pro uživatele stala vedle nového designu stránek též možnost položit dotaz některé ze zapojených knihoven konkrétního regionu. Vedle regionálního hlediska mohou uživatelé i nadále vybírat knihovny vhodné pro svůj dotaz dle oborů a konzultovat své dotazy přímo prostřednictvím chatu. Stránky umožňují jednoduché vyhledávání v archivu služby či procházení vybraných zajímavých dotazů v rámci „Dotazu týdne“, „Dotazu roku“ a „Víte, že...“.

Mobilní aplikaci Ptejte se knihovny si vedle uživatelů vlastnících zařízení iPhone či iPad společnosti Apple mohou nově stáhnout též majitelé zařízení s operačním systémem Android. Obě mobilní aplikace umožňují zadání dotazu, hledání a zobrazení dotazů z archivu a přístup k výběru zajímavých dotazů.
Vývoj systémového rozhraní OAI-PMH umožňuje propojení archivu služby s dalšími systémy a portály. Nová verze stránek služby
Ptejte se knihovny včetně nového modulu pro správu PSK a aplikace pro Android funguje od počátku března 2015
23.02.2016, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube