Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2022 Kořeny osobností - fotografická výstava

Kořeny osobností - fotografická výstava

Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností bude v červnu k vidění v centru Prahy – v areálu Národní knihovny ČR v pražském Klementinu. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci knihovny a turisté, kteří areálem procházejí, seznámí s významnými osobnostmi ze světa vědy, sportu, umění a veřejného života, které se za 13 let do projektu botanické zahrady zapojily. Jedná se již o 113 proslulých jmen. V loňském roce obohatili projekt oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou nebo držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml. V roce 2022 zatím projekt obohatil nejznámější český mořeplavec, který jako první Čech obeplul celý svět, Richard Konkolski. Přibydou ale i další významná jména. S projektem samotným se zájemci mohou přímo seznámit v trojské botanické zahradě.

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Již 13 let a 113 významných osobností, to je bilance našeho projektu Kořeny osobností. Nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Jde například o prezidenta Václava Havla, české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela, zpěváka Karla Gotta nebo cestovatelskou dvojici Zikmund a Hanzelka. Náš projekt připomíná tato význačná jména nám i budoucím generacím a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Osobně si velmi vážím spolupráce s Národní knihovnou České republiky a možnosti představit náš projekt přímo v areálu Klementina,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi osobnosti, které se do projektu Kořeny osobností zapojily, dále patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci jako Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová nebo kameraman Miroslav Ondříček. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a významní čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž proslulé osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

Putovní výstava Kořeny osobností bude na Studentském nádvoří v areálu Národní knihovny ČR k vidění do 30. června. Věříme, že se stane atraktivním zpestřením a uklidňujícím zastavením nejen pro návštěvníky Národní knihovny ČR, ale také pro občany Prahy a turisty procházející Klementinem z Karlova mostu na Mariánské náměstí,“ dodává Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace NK ČR.

1. 6. – 30. 6. 2022
Národní knihovna ČR, Studentské nádvoří
Po – ne, 6.00 - 22.00 hod. – v době otevření areálu Klementina
Vstup zdarma

02.02.2023, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube