Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2020 Vít Richter generálním ředitelem NK ČR

Vít Richter generálním ředitelem NK ČR

Ministr kultury Lubomír Zaorálek 21. července 2020 jmenoval PhDr. Víta Richtera generálním ředitelem Národní knihovny České republiky. Na pozici generálního ředitele Národní knihovny bude vypsáno výběrové řízení.

„Mým úkolem je především stabilizovat činnost Národní knihovny, připravit její rozpočet na rok 2021 a zpracovat zprávu o současném stavu knihovny, která bude východiskem pro aktivity nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení“

Vít Richter nahradí ve funkci odvolaného Martina Kocandu.

Vít Richter patří k nejvýznamnějším osobnostem současného českého knihovnictví. Profesně je téměř celoživotně spjat s Národní knihovnou ČR (NK), kde pracuje od roku 1971. Prošel řadou pracovních pozic a poznal tak provoz knihovny do nejmenších detailů. Při zaměstnání vystudoval knihovnictví na Filosofické fakultě UK v Praze, v roce 1980 získal doktorát. Po roce 1989 se jako ředitel odboru služeb NK dostal do vedení této instituce. Následně přijal pracovní nabídku na riskantní a nesnadný úkol – první velkou stavební akci v českém knihovnictví po roce 1989 – přestavbu, resp. výstavbu centrálního depozitáře v pražské Hostivaři. V té době nebyly téměř žádné zkušenosti s tímto typem stavby. Vít Richter stavbu dovedl ke zdárnému konci v roce 1995 a depozitář znamenal na desítku let řešení žalostné prostorové situace knihovny. V roce 1998 se stal ředitelem odboru knihovnictví v Národní knihovně. V této pozici řešil zejména koncepční a manažerskou oblast ve vztahu k jiným knihovnám i oboru jako celku,  legislativu, vyjednávání s politiky a veřejnou správou, spolupráci s partnery z komerční i neziskové sféry apod. Odbor (dnes nese název Knihovnický institut) se pod jeho vedením změnil v dynamické a moderní poradenské, metodické, vzdělávací a koordinační pracoviště.

Fotogalerie ze slavnostního uvedení PhDr. Vita Richtera do funkce generálního ředitele NK ČR >>


Ministr kultury Lubomír Zaorálek a generální ředitel Národní knihovny ČR PhDr. Vít Richter. Foto: E. Hodíková, NK ČR

18.08.2020, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube