Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2016 Tradiční tibetská kniha a malba

Tradiční tibetská kniha a malba

Pod záštitou ministra kultury České republiky Daniela Hermana zahájí Národní knihovna ČR spolu se Sdružením pro Tibet 25. 5. 2016 v 17:00 výstavu Tradiční tibetská kniha a malba. Výstava bude k vidění v přízemní výstavní chodbě Národní knihovny ČR do 9. července 2016.

Výstava představí tibetskou knižní kulturu a sakrální malby prostřednictvím dekorativních látkových obrazů či tradičních knih. V současnosti řada tibetských památek chátrá, proto je cílem výstavy nejen přiblížení tak vzdálené kultury, jako je ta tibetská, ale i podpora záchrany památek přímo v Tibetu. „Chceme apelovat na českou veřejnost, aby přispěla mnichům školy Gelug na restaurátorské práce v klášteře Diskit,“ vysvětlil hlavní důvod výstavy MUDr. Dalibor Lebloch, který předsedá Sdružení pro Tibet a který zapůjčil většinu exponátů.

K vidění bude tucet historických závěsných obrazů z Mongolska, Ladaku a Nepálu v brokátových rámech, zobrazujících božstva buddhistického pantheonu. Prezentovány budou také tibetské rukopisy a tisky, doplněné vzácnými předměty se vztahem k tibetskému buddhismu.

Sdružení pro Tibet (www.fortibet.cz), zorganizovalo mezi lety 2002 a 2014 sedm restaurátorských misí na pomoc ohroženému klášteru Diskit a jeho uměleckému dědictví. Na velkých fotografiích se přesvědčíte, v jak havarijním stavu jsou vzácné historické nástěnné malby a jak se péčí českých odborníků zázračně proměňují opět ve skvosty tradičního buddhistického umění. Pomoci může každý, například benefičním nákupem na www.hithit.cz/tibetskyklaster, nebo přispěním na konto veřejné sbírky.

Výstavu lze navštívit od pondělí do soboty od 9:00 do 19:00 na výstavní chodbě v přízemí NK ČR. Pro uživatele NK ČR je vstupné zdarma, pro ostatní 10 Kč.

Fotogalerie z výstavy - Fotogalerie z vernisáže

22.01.2017, HOLAN