Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Od pátku 18. 12. během uzavření Národní knihovny ČR zajišťujeme vydávání absenčních výpůjček knih předem objednaných prostřednictvím elektronického katalogu (báze SLK) a vracení výpůjček z fondu Slovanské knihovny.

Jak bude celý proces probíhat?

Až budete u knihovny, zavoláte do půjčovny na tel. 221 663 356, my vám předem objednané výpůjčky načteme na vaše konto a přivezeme ke služebnímu vchodu, který je umístěn v průjezdu vlevo od vchodu, kterým běžně do budovy vcházíte. Tam podepíšete potvrzení o výpůjčce a odnesete si knihy domů. Pokud budete mít knihy na vrácení, převezmeme si je od vás.

Provozní doba bude po-pá: 10-18, v sobotu zavřeno.
23. 12. a 30. 12. bude "otevřeno" pouze do 14 hodin.
31. 12. bude zavřeno.

Připomínáme, že elektronický katalog Slovanské knihovny je snadno dostupný na adrese: https://aleph.nkp.cz/cze/slk


Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Úplné znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH. více >>

depozitar7.jpg

POZOR! Změna pravidel pro absenční půjčování

Od 12. 8. 2019 dochází ke změně pravidel pro absenční půjčování. Z důvodu nutného zvýšení fyzické ochrany dokumentů z knihovního fondu je možné absenčně půjčovat pouze knihy, které vyšly od roku 1950 dále, a to jak české, tak zahraniční.


S potěšením oznamujeme, že staré tisky a rukopisy zdigitalizované letos v rámci programu VISK 6 jsou již k dispozici v digitální knihovně Manuscriptorium.
Naleznete mezi nimi tzv. Trebnik Petra Mohyly, jednu z nejvýznamnějších památek církevněslovanského písemnictví a staroukrajinské literatury (Kyjev, 1646). Z jihoslovanských rukopisů pojednání chorvatského biografa Sebastijana Slade-Dolciho De Origine Urbis Ragusinae, epos Dubrovnik ponovljen a tragédii Didona chorvatského diplomata a spisovatele Jakety Palmotiće Dionoriće. Nejmladším rukopisem je podpisová kniha Ukrajinské republikánské kapely během evropského a amerického turné v letech 1919-1923.

Elektronický katalog Slovanské knihovny součástí portálu „Osmikon“

Elektronický katalog Slovanské knihovny je od 20. 11. 2020 začleněn do interdisciplinární oborové brány pro studium střední, východní a jihovýchodní Evropy „Osmikon“. Jde o společný projekt Bavorské státní knihovny, která portál provozuje, Herderova institutu pro výzkum dějin střední a východní Evropy, Leibnitzova institutu pro studium východní a jihovýchodní Evropy a Collegia Carolina. Portál „Osmikon“ je zaměřen především na německé badatele a na informační zdroje a knihovní katalogy dostupné v Německu, k přizvání Slovanské knihovny přispěla snadná dostupnost Prahy stejně jako rozsah a složení knihovního fondu Slovanské knihovny. „Osmikon“ nyní integruje vyhledávání ze čtyřiatřiceti katalogů fyzických i digitálních knihoven a plnotextových i bibliografických databází.

Připojení k portálu znamená pro Slovanskou knihovnu další způsob jak oslovit širší okruh odborné slavistické veřejnosti. Kromě portálu „Osmikon“ je katalog Slovanské knihovny již několik let součástí brány „Slavistik-portal“ provozované Německou státní knihovnou v Berlíně.

logo_affix.png

Ve středu 16. 9. 2020 proběhne od 17 hodin vernisáž výstavy „Na magistrále. Československá legie v Rusku jako literární inspirace“ věnované stému výročí zakončení tzv. sibiřské anabáze a vypravení posledního lodního transportu příslušníků československého vojska z Vladivostoku. Výstavu, která bude umístěna v chodbě před Všeobecnou studovnou, připravuje SK a Československá obec legionářská. Součástí programu vernisáže bude i předání Ceny Rudolfa Medka pro rok 2020, kterou předávají společně SK a spolek Ruská tradice. Letošními nositeli ceny budou vojenští historici, pracovníci Československé obce legionářské zodpovědní za přípravu a průběh projektu LEGIE 100 Jiří Charfreitag a Milan Mojžíš.
Pozvánka - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy


Nové publikace Slovanské knihovny

Z Lublaně přes Vídeň do Prahy: (Ivan Cankar a jeho současníci) = Iz Ljubljane preko Dunaja v Prago: (Ivan Cankar in njegovi sodobniki) / editorka Alenka Jensterle-Doležal

1. vyd. – Praha, 2020 – 270 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 85) – ISBN 978-80-7050-722-3

Cena: 150,- Kč

Podrobnější informace


Upozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2020. Obsahuje knihy zpracované v období září 2020 - listopad 2020.


 

 

Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S),

všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O)

a noviny vydané po roce 1945.

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře. Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.

 

Lukáš Babka

18.12.2020